Straight Edge Moon Duo @ Tvornica kulture 29.09.2013
I samog me zanimalo, ali ja gledam ustranu i kad mi vade krv iz prsta, pa je nekako bilo izvjesno da se neću naglavačke bacati u istraživanje. Volio bih znati, ali znam dovoljno da istodobno i ne želim znati. Odnosno, to bih iskustvo htio steći bez da kroz nj moram mukotrpno prolaziti, otprilike kao što me zanima Malickovo 'Drvo života' - bilo bi mi kul da u raspravama imam i svoj stav, ali vjerujem Iki i Danijeli koji su mi rekli da bih potpuno ispalio gledajući taj film. Americana još nekako, ali oh-kakvo-čudo-je-svijet! bi te ubilo, savjetovali su. Moon Duo, koji su sinoć u malom pogonu Tvornice svirali pred nekih 75 ljudi (od kojih 90 posto znam iz viđenja; 40 posto znam po imenu i prezimenu, a dodatnih 40 posto barem po nadimku - zanima li muzika ikoga drugog u Zagrebu?), bend su prema kojem gajim sličan odnos, a koji se može povezati i s drogerašenjem i sa pretencioznom umjetnošću.
Jebiga, psihodelično-motorični organ-groove dvojac, i to iz San Francisca - mislim, u samom je startu jasno kako iza svakog od sve skupa tri akorda koji se kombiniraju u parovima od dva po pojedinoj pjesmi stoji diler kvalitetne robe. Psihodelija omamljenosti koja spaja ledenost susnježice i grijanje ljetne zore koja se nekim čudom produljuje na cijeli dan idealna je alternativa konkretnom drogiranju, naravno, isključivo u slučaju da cijelu situaciju, poput mene, poznajete samo iz knjiga i medija. Što ja, zapravo, znam kakav je osjećaj higha ozbiljne droge? Nemam pojma. Ono što nemušto zamišljam, međutim, zvuči mi nedefinirano i neopisivo sve dok se ne susretnem s pojedinim živim utjelovljenjem. Ripley Johnson i Sanae Yamada jedno su od takvih, pomalo dosadnjikavi i neangažirani, barem u živoj izvedbi.
Muzika Moon Dua slušatelju kod kuće, ovisno o njegovim vlastitim preferencijama, može biti tek pozadina drijemanju, ali i ključan element sinestetskog sjedinjenja s trenutkom, ili navedite neku drugu new-age mantru. Uživo se između njih i publike podiže zid manjka komunikacije - možda jest glupo duetu koji svoj zvuk gradi predanim i kategoričnim limitiranjem strukturnih elemenata prigovoriti na nemanju bubnjara, ali daj da netko barem pošteno opali po dobošu! Jest da bi u tom slučaju bend zazvučao kao neki mančesterski udarnici u dugačkim kaputima, ali muzika za atmosferu koja ikakvu opipljiviju atmosferu ne nudi smisla ima još i manje. Nije ovo za koncerte, ili sam barem ja, odgojen na strofama i refrenima, mogao i ostati doma.
Takvome meni najbolja je legla, hm, ako se dobro sjećam (a nije uopće nemoguće da se sjećam loše, s obzirom na gotovo identično konstruiranje većine ostalih stvari), treća pjesma, u kojoj su Moon Duo zvučali kao Stereolab koji obrađuju 'Runnin' Down A Dream' Toma Pettyja, a nisam imao ni mnogo protiv povremenih provirivanja naslijeđa gradskih heroja sjekire kao što su John Cipollina ili Jerry Miller. Tijekom tih solaža uhvatio bih se u nekarakteristično opuštenom stanju, mozga pročišćenog od svih dnevnih i noćnih briga, kao da je hipnoza koju je bend zamislio odraditi, a čiji sam rezultat usred statičnih pjesama ocjenjivao neuspješnim, ipak napravila svoje i poremetila mi stanje svijesti. Nabolje ili nagore? Svejedno, jer bi me brzo potom sljedeća pjesma vratila u stvarnost.
Dodatno štivo: