Repot

Fira Mediterrània de Manresa 2014. // prvi dan

Emir Fulurija petak, 10. listopada 2014

Fira Mediterrània de Manresa glazbeni je sajam koji se od 1998. održava u predivnom gradu u srcu Katalonije. Kako je posljednjih nekoliko godina ovaj sajam veliki dio svojeg programa posvetio i world musicu, tako se i pot lista našla na njemu.

Kako nikada nisam nazočio nekom glazbenom sajmu, nisam ni znao što očekivati od ovog događaja kada sam dobio pozivnicu, pripremao se za put, pa čak ni dok sam se u vlaku iz Barcelone približavao Manresi, jako lijepom gradu 60-ak kilometara udaljenom od katalonske prijestolnice. Sama Manresa ima oko 80 tisuća stanovnika, multikulturalnost duguje bogatoj povijesti židovske zajednice, ali i brojnim doseljenicima islamske vjeroispovijesti. No, bez obzira na svu tu multikulturalnost, ono što će vam odmah upasti u oči je naglašena katalonska pripadnost. Već u Barceloni će vas sa svih strana zapljusnuti katalonske zastave i sve moguće stvari u žuto-crvenoj boji, a u Manresi je to sve još naglašenije, možda i zbog činjenice da se približava osporavani referendum o nezavisnosti ove pokrajine smještene za sjeveroistoku Pirineja.

Fira Mediterrània de Manresa se ne bavi promocijom katalonske nezavisnosti, ali veliki naglasak stavlja na kulturnoj raznolikosti. Na samom sajmu prisutni su izlagači iz različitih oblasti – jako je puno to street art izvođača, ali i direktora/producenata takvih festivala iz cijele Europe. Tu su i razni izvođači i sudionici iz drugih područja – plesa, kazališta, glazbe i svega drugog. Kao i na svakoj konferenciji iz drugih oblasti, i ovdje ima dosta zanimljivih govornika i predavača, tu je i sajam s prezentacijama, ali i 'speed dating' – mogućnost direktne komunikacije izvođača i organizatora kako bi se lakše predstavili svoji projekti te dobila mogućnost nastupa na nekim festivalima. Jučerašnji, prvi dan cijelog događaja uglavnom je bio posvećen katalonskoj i španjolskoj sceni tako da smo u nekim slučajevima ostali uskraćeni za engleski prijevod, ali prava stvar ionako na neki način počinje danas. I što se tiče sajma i prezentacija, ali i što se tiče glazbenih nastupa.

Glazbeni dio Fira Mediterrània de Manrese uglavnom je posvećen world musicu, a i u njemu je četvrtak na neki način bio nulti dan. Nije bilo previše koncerata, no onaj katalonske grupe La Troba Kung-Fú i svih njihovih gostiju predvođenih sastavom Unió Musical d'Alaquàs je raspametio sve prisutne u Taverna Estralla Damm šatoru gdje je, usput spomenimo, uz glazbu posluživana i hrana iz mediteranskih zemalja.

La Troba Kung-Fú moderni su sastav koji bi se mogli opisati kao svojevrstan miks rumbe, cumbie i flamenga s rockom. Prilično su popularni u Španjolskoj, ali i van nje polako prikupljaju svoje obožavatelje, a iako to na CD-ovima osobno nije zvučalo toliko uvjerljivo, nakon ovakvog nastupa ne može se ne reći da se radi o izvrsnom bendu. Naime, njihov gotovo dvosatni koncert u srcu Manrese bio je pravi show koji je natjerao publiku od 7 do 77 (ok, možda od 17 do 77) da plešu i pjevaju tijekom cijelog nastupa, a i nama, koji nismo toliko upoznati s njihovom glazbom, su lako razmrdali bokove.

Osim što su La Troba Kung-Fú uvjerljivi u svojem nastupu, velike zasluge za to imaju i Unió Musical d'Alaquàs, puhački orkestar koji dolazi iz jednog mjesta blizu Valencije, a koji su i prije 'službenog' početka koncerta zagrijali publiku na način da su se podijelili u manje skupine te na raznim mjestima u publici izvodili tradicijske napjeve. Kada su se svi popeli na stage, bilo ih je 23 ili 24, nisam potpuno siguran, a kako su se ova dva izvođača priključivali i lokalni sjajni pjevač iz Manrese, umirovljenički zbor te dječja plesna skupina, u nekim trenucima na pozornici je bilo i 40-ak ljudi. Sve to skupa odlično je osmišljeno i jako dobro prihvaćeno od publike te se od svega napravila prava zabava, nešto kao kada su Gustafi jako dobro raspoloženi. Zamislite još da s njima svira odličan puhački bend pa ćete dobiti pravu sliku.

Osim La Troba Kung-Fú i Unió Musical d'Alaquàs, jučer smo vidjeli i grupe Malaga te Serraima. Prvi su nastupili u showcaseu za sudionike konferencije i tek su naznačili svoj potencijal, pogotovo kada ih se usporedi s La Troba Kung-Fú, a Serraima su iskoristili činjenicu da se radi o dvojcu koji izvodi katalonsku tradicijsku glazbu te su neposredno prije službenog otvaranja konferencije odsvirali jako zanimljiv set domaćih tradicijskih pjesama. No, ono pravo na Fira Mediterrània de Manresa slijedi danas, a pogotovo sutra kada će nastupiti i Toumani i Sidiki Diabate.