Pere Ubu Lady From Shanghai Fire 2013.
Mogao bi album "Lady From Shanghai" poslužiti kao soundtrack za noir film u kojem se pomoću intrigantno uznemirujućih i milozvučno maničnih melodija prikazuje zagušljivi kabaret ili otvorena urbana džungla, surova i primitivna atmosfera divljine
Premda djeluje od 1975. ("Lady From Shangai" im je sedamnaesti studijski album), Pere Ubu uspješno uspijeva zadržati svjež dah i zvučati sasvim novo slušateljstvu. Uzmite, primjerice, Einstürzende Neubauten, Doorse i Depeche Mode u najboljim godinama, promućkajte ih i naglo ulijte u uho - čut ćete Pere Ubu ili nešto nalik njima. Svi članovi pripadaju starijim generacijama, no to ih nimalo ne sputava u poigravanju žanrovima; poput ingeniozne mladeži, ne ustručavaju se upuštati u rizične kombinacije i pritom ne igraju na sigurne karte. Nisu plagijatori (ni inovatori), samo su dozlaboga naslušani i nekako skloni dobitnim glazbenim kombinacijama; stvaraju rijetku verziju eksperimentalnog rocka i pritom zvuče kao čista, nezavisna avangarda što je najvjerojatnije snimljena spontano, možda već u prvom pokušaju, bez dodatnog prilagođavanja i dotjerivanja zvuka. Uvodna "Thanks" izaziva u meni ponizno divljenje, dok ostale skladbe ("Free White", "Feuksley Ma'am, The Hearing"...) do samog kraja dodatno potvrđuju prvotnu opčinjenost.
Već dugo mi neki starići nisu odmah zazvučali tako mlado i gipko, prirodno i poletno.
Mogao bi album "Lady From Shanghai" poslužiti kao soundtrack za noir film u kojem se pomoću intrigantno uznemirujućih i milozvučno maničnih melodija prikazuje zagušljivi kabaret ili otvorena urbana džungla, surova i primitivna atmosfera divljine. Iako siječanj još traje, meni je ovo definitivno album mjeseca.