Upside Drown Mood Music self-released 2012.
Stari li Davor? Hoće li početi pratiti zagrebačku jazz scenu?
Priča počela tako što se prošloga petka koncert dviju na prvu simpatičnih djevojaka u zagrebačkom Spunku činio najboljom opcijom za izaći u gradu. Boljom od klupi i parkova, boljom od drugih klupskih, bilo koncertnih ili kakvih već događanja. Ponekad želim sjesti, popiti pivo i pogledati koncert. Starim li? Hoću li početi pratiti zagrebačku jazz scenu?! (!?!!)
Već pri prvim utiscima iz, na internetu uz koncert linkane "Open Palms" nisu se mogle izbjeći usporedbe s glazbenicima iz vošingtonske Olympije i Anacortesa (za koji na Wikipediji saznajem da je grad prijatelj Vela Luke!) kao što su Mount Eerie (The Microphones), Mirah, Little Wings, Karl Blau etc. koje sam upoznao u srednjoj školi preko pet godina starije sestre te tada još uvijek glazbeno informativnog Radio studenta. Kada se kasnije ispostavilo da je gitaristica i prvi vokal Colleen iz Washingtona te je glazbeno stasala u Olympiji, zamislivši se nad činjenicom da ipak znam nešto o pop glazbi, sam sebi sam dao hajfajv.
Colleen te bubnjarka i bek-vokal Rosie sviraju duhom nježan ali izvedbom (pogotovo uživo) tvrd pop često razlomljene strukture pjesama temeljen na singersongwriterskoj ostavštini primjerice Mirah i Mount Eeriea i njegovog "Singers LP-a (P.W. Elverum & Sun, Ltd., 2005.)" te u određenoj mjeri na starom bluesu, što je primjetno tek pri slušanju studijske snimke i iščitavanju tekstova. Najzavodljiviji glazbeni element ovoj dvojica nastanjenog u Oaklandu u Californiji je atmosfera koju stvaraju impresivne stalnoprisutne pjevačke harmonije dvaju nježnih ali moćnih glasova. S punim bendom, ovaj inače upečatljivije veseli indie-folk-pop dvojac uvjerljiviji je u svojim tamnijim, dramatičnijim trenutcima. Bas gitara te klavir, saksofon i violina na nekim stvarima ovog debitantskog samoizdanog albuma čine "Mood Music" pristupačnijim štivom ali zatomljuju osnovnu privlačnost glazbe koja je barem meni ležala u od produkcije ogoljenoj, energičnoj izvedbi (koja je nešto uvjerljivije zapisana na eponimnom EP-u iz 2011.).
U malenom i ugodnom društvu benda, nezainteresirane publike, trenutačne v.d. art dirktorice pot liste i zagrebačkg dežurnog Njemca za funcutarije koji je Upside Drown na koncertu okarakterizirao kao „indie schlagere“ (možda nije bio daleko), proveo sam petak po mjeri osobe koja možda stari i možda će početi pratiti zagrebačku jazz scenu. Komentar „Wow! Dobro je, ali ne mogu zamisliti tebe kako ovo slušaš“ sam dobio i nekoliko dana prije objave ovog teksta, i znam da je činjenica da ja pišem o Upside Drownu neprirodnija nego što bi bilo da Gogo Pavlov recenzira Jastreb, ali tog sam se petka jebiga uvalio obećavši djevojkama da ću im recenzirati album rekavši: „It's not noise or math-rock, but I'll give it a shot“, na što je gitaristica Colleen rekla „Write it as if it was“. Što je možda bila dobra ideja. Možda ima nade za mene. Možda je to bio samo takav petak.