True Detective: Alternativni soundtrack
Od uvoda prve epizode naviru mi stvari koje bi bile upravo idealne za pojedine scene, a kako mi je slaganje kompilacija kronična dijagnoza još od TDK dana, evo alternativnog soundtracka punog crnog countryja za drugu najbolju seriju ikad
U nedjelju završava prva sezona "True Detectiva". Nakon sedam bezgrešnih epizoda valjda malo tko sumnja da bi kraj mogao razočarati. Trailer nagovješćuje ono što je u sedmoj epizodi najavljivano, vjerojatno je riječ o obiteljskoj stvari. Stereotipa je masu - naglasci, crkva, rednecksi, žene nisu portretirane kako je new yorkerova kolumnistica umislila da je trebalo (što je baš jako čudno obzirom da serija ima glavne i sporedne likove), južnjačka gotika pršti iz svake sekunde, jedan partner je krkan, drugi sjebani intelektualac, no unatoč razlikama spaja ih zajednička strast prema poslu. Sva pravila žanra su poštivana i sve je posloženo kako dragi bogo zapovijeda pa ni muzika nije prepuštena slučaju. Naprotiv, angažiran je stari lisac T-Bone Burnett koji se kao producent filmske glazbe proslavio s hitom braće Coen, "O Brother, Where Art Thou?" HBO je igrao na sigurno, a Burnett je sukladno renomeu isporučio što je trebao te je posložio sjajnu kompilaciju i iz opskurnosti izvukao divne Handsome Family, ali i masu drugih stvari. Upitnik, za mene jednak onome whodunnit, je koju stvar od 16 Horsepower je pustio za zadnju epizodu. Jer ako ne bude ni jedna, onda je ipak falio. Ja nisam. Od uvoda prve epizode naviru mi stvari koje bi bile upravo idealne za pojedine scene, a kako mi je slaganje kompilacija kronična dijagnoza još od TDK dana, evo alternativnog soundtracka punog crnog countryja za drugu najbolju seriju ikad (sorry, "The Wire" nikad ništa neće nadmašiti).
16 Horsepower – "Clogger"
Ama baš bilo koja stvar sa četiri izdana albuma može upasti ovdje, što se mene tiče i cijeli soundtrack serije je mogao biti samo 16 Horsepower. "Black Soul Choir" bi možda bio i logičniji odabir, no "Clogger" mi je ipak prva ljubav, preko koje sam otkrio jedan od svojih omiljenih bendova.
Trailer Bride – "Hope Is a Thing with Feathers"
Spot kao da je nastao miksanjem scena iz serije. Uključujući glazbenike i njihove outfite. U ovu kuću ući samo s pratnjom. Plus jezivi twang i jeziva, jeziva pila.
Bonnie 'Prince' Billy – "Death to Everyone"
Kao i 16 Horsepower, omiljeni depresivni weirdo ima pregršt materijala koji bi se ovdje dao iskoristiti. "Death to Everyone" je stvar za Rusta. Smrt će ionako doći, koga briga, treba finiširat nedovršene poslove.
Elliott Brood – "Second Son"
Malčice u raskoraku sa sporim kotrljanjem serije, no recimo da bi sjela kad idu na farmu po Ledouxa i kad stvari pođu k vragu.
Fire on Fire – "Sirocco"
In the form of this burned up basement /we'll mourn all that used to be / And the chalk scrawls out the shape of our bodies / And the crows move faster than we can see
Ova genijalnost koju je, kao i još štošta genijalno, podržao Gira iz Swansa, nažalost se raspala nakon prvog albuma, no dvoje ključnih ljudi i dalje svira pod imenom Big Blood i imaju milijun albuma i besplatni su za download.
Larkin Grimm – "Ride that Cyclone"
Kad već spomenuh Giru, grijeh je ne uvrstiti još nešto što je izašlo na njegovom Young God Records. Možete li zamisliti Larkin kako baulja po močvarama Louisiane? Ja mogu i ne bi je htio sresti.
Slim Cessna's Auto Club – "This Is How We Do Things in the Country"
Sve što treba reći je da član benda umjetničkog imena Lord Dwight Pentacost, kad ne svira bendžo, svira double neck gitaru na kojoj se izmjenjuju slike Isusa i majke božje. Beat that!
Felice Brothers – "Fire at the Pageant"
Spomenuh u uvodu da je vjerojatno riječ o obiteljskoj stvari. Sad znamo o kojoj obitelji je riječ. I kako izgledaju. I što rade u slobodno vrijeme. Bolje da nismo znali.
Songs: Ohia – "I've Been Riding with the Ghost"
Kakav ulet. Kakav pedal steel. Kakav divan prateći vokal. KSET 2005., kao da je jučer bilo. Nažalost, demoni nekad pobijede. See I'm running out of things I didn't even know I was using. RIP Jason.
Townes van Zandt – "Waitin' Around to Die"
U sedmoj epizodi, u možda i najljepšim momentima serije, uz šumu i brod, odjavna špica kreće sa Townesovom "Lungs". Svakako bolji izbor za konkretan trenutak od "Waitin' Around to Die", no ako ijedna stvar uspijeva uhvatiti i prenijeti ne toliko priču, koliko atmosferu serije, moj pick je ova verzija iz dokumentarca "Heartworn Highways".
Foto: HBO/Lacey Terrell