Specijaliste

Najbolji pot albumi devedesetih

nedjelja, 6. listopada 2013

Dragi čitatelji,
u svijetu punom apsurda nema ništa apsurdnije od top lista. Pošto želimo biti najbolji i najveći, samim time moramo biti i najapsurdniji. Nakon što smo shvatili da apsurd = mainstream uspjeh, odlučili smo napraviti ni manje ni više nego 500 najboljih albuma 90-ih. Učinili smo to radi vas, cijenjena publiko, svjesni da što smo stariji time su i 90-e sve dalje i dalje. Znate li da danas postoje ljudi koji nisu UOPĆE živjeli u 90-ima??!!

Smatramo da je bitno iscprno dokumentirati ovo glazbeno razdoblje. Revival 90-ih kasni već nekoliko godina i bojimo se da do njega ipak neće ni doći pa smo se odlučili na drastičan korak kako mlađi naraštaji ne bi samo tako zaboravili razdoblje koje nam je dalo Sonic the Hedgehoga i Teletubbiese. Dobro, nemaš puno što oživljavati kad Prodigy još nalazi vremena da barem jednom godišnje dođe u Kroaciju, a Pearl Jam redovno izdaju albume. Blur je na konstantnoj povratničkoj turneji, a Fatboy Slim radi tulume na splitskoj rivi. Superchunk za 5 dana izdaje novi album dok svaki drugi član Pavementa ima trenutno posla više nego u Pavementu. Soundgarden će ubrzo imati dva albuma u 365 dana. OK, Kurt je mrtav, ali su Mudhoney i Melvins tak i tak zabavniji bendovi od Nirvane, a i oni dalje sviraju i izdaju. Aphex Twin je i dalje lud u mozak i puno je maka. 21. stoljeće ne samo da nije oživjelo, nego je pošteno pokopalo goat-tee metal rap i na tome mu hvala. Ono što je 21. stoljeće također napravilo jest da je ubilo indie koji slavi dokolicu i mladost i distorziju. Ubilo je i suštinu post rocka koja NIJE mlohavo, antiuzbudljivo i pretenciozno sviranje kurcu. Hip hop nikada nije bio dosadniji i predvidljiviji od onog prethodnih 10 deset godina s produkcijama koje čak i Johnu Cageu zvuče prazno i lijeno. Radi toga želimo 21. stoljeću da zamoli neko drugo vrijeme s malo više muda da mu zvekne jedan pošten trout slap. 90-e su ostale zadnje godine inovacije po pitanju oblika, ne i oblikovanja zvuka. Novo stoljeće je uvelo igre bez granica reciklaže i kulturnog piratstva. Slave se retro trendovi bez suštinskog razumijevanja niti željom za njim. Cinizam je novi bunt. Isto vrijedi i za određeni segment glazbene produkcije. Music for the Jilted Generation se pretvorio u Music for the Filtered Generation. Došlo je vrijeme u kojem se sadašnjost želi pretvoriti u instant nostalgiju. U kojem je filter važniji od sadržaja. 90-e su po pitanju trendova uz megareciklažu 70-ih ipak dale znatne pomake u svemu u, ali i oko glazbe. Od mode do novih žanrova. Kada su se i koristili retro elementi onda je to bilo u svrhu ponovnog oživljavanja svega uzbudljivog određenih elemenata, a ne naglašavanje atributa radi kojih su ti isti elementi incijalno i napušteni.

Sva razdoblja imaju svoju dobru i lošu stranu, ali se objektivno gledano može u nekim povijesnim trenutcima prepoznati bujica kreativnosti, a u drugim stagnacija. 21. stoljeće se nikako ne može nazvati stagnantnim ni kad je u pitanju glazba. Takvo etiketiranje bi bilo pokazatelj da vlasnik mišljenja naposljetku ne zna gdje ni kada živi i da je žrtva zabluda kao i svi oni koji rade od svoje sadašnjosti instant slavnu prošlost. No, poanta izostanka značajnije doze kreativnosti leži u tehnološkom napretku koji katkad djeluje na uštrb duhovne inovacije. Kamere na mobitelima možda jesu inovacija i progres, ali su na koncertu u službi tragičnog življenja kroz ekran i zvučnike, a ne kroz oči i uši. Tehnologija je evidentno i neupitno tisućustruko uznapredovala, ali pitanje je što se događa s ljudskim duhom i glazbom kao njegovim proizvodom.

90-e su bile raznolike, šarene i glasne. I mi ih se na pot listi tako i sjećamo. Koliko nam naši ishlapljeli mozgovi dopuštaju. Napravili smo ovaj popis jer mislimo da se stvarno može legitimno napraviti top 500 (!!) 90-ih. Čak i s toliko velikim brojem mjesta na listi morali smo izbaciti popriličan broj albuma. Glavni povod ove liste je bio sastavljanje što duljeg popisa albuma, jer su mnogi izuzetni albumi iz ovog razdoblja pali u zaborav, po nama bezrazložno ili čak sramotno. Serem. Glavni povod je bio da neki od nas žele ići neopterećeni na more bez razmišljanja o rock n rollu. Drugi pak žele pogledati sve sezone Breaking Bada prije početka velikog finala, a ne želimo kvariti atmosferu pišući o novim etno-trip-core bendovima. Treći samo vole top liste (imena poznata redakciji). Pa kad je orgija nek' bude u hangaru za avione.

Lista je uvelike sastavljena od naših favorita žanrova koji pretežno koriste gitare i 808 ritam mašine. Kompilacije, soundtrackovi, liveovi i EP-i nisu sastavni dio liste 500 albuma 90-ih jer nisu albumi. Duh! Elektronika, jazz, klasika, reggae, etno, klezmer, country i klapsko pjevanje grubo su zanemareni. Nadam se da nam opraštate. Ako ne, 'ko vas jebe! Sastavite svoj top 500 elevator muzak popis pa nam se javite! Objavite ćemo ga! Bez beda! Još mjesec dana odmora! Woo-hoo!

I da, u kreiranju liste je uz uobičajenih, sada već 9, sumnjivaca (Željko, Leo, Dražen, LaMario, Emir, Ante, Andrija, Davor, Gogo), sudjelovao i Tomislav Vranić-Vrana. I sada mu je žao.

  • Najbolji pot albumi devedesetih #420 - #411 04.08.2013
  • Najbolji pot albumi devedesetih #410 - #401 04.08.2013
  • Najbolji pot albumi devedesetih #440 - #431 03.08.2013
  • Najbolji pot albumi devedesetih #430 - #421 03.08.2013
  • Najbolji pot albumi devedesetih #450 - #441 03.08.2013
  • Najbolji pot albumi devedesetih #460 - #451 02.08.2013
  • Najbolji pot albumi devedesetih #480 - #471 01.08.2013
  • Najbolji pot albumi devedesetih #470 - #461 01.08.2013
  • Najbolji pot albumi devedesetih #490 - #481 31.07.2013
  • pot devedesete 31.07.2013
  • Najbolji pot albumi devedesetih #500 - #491 30.07.2013
  • gn 28.07.2013