Jazzpot 2015. #25 - #11
'Tis the season! Kao i protekle dvije godine, donosimo najbolje iz svijeta jazza objavljeno tijekom vrlo bogate i raznolike 2015. s naglaskom na free jazz, slobodnu improvizaciju te neke podžanrove za koje još nismo smislili imena. Prije nego što krenemo s najboljih 25 (a otpalo ih je barem još toliko podjednako odličnih), predstavljamo jedno reizdanje te dva značajna, ali ne najbolja albuma.
* Sonny Rollins - Complete Live at the Village Gate 1962 (Solar Records)
Snimljen tijekom četverodnevne rezidencije Rollinsova kvarteta s Donom Cherryjem, Bobom Cranshawom i Billyjem Higginsom u slavnom njujorškom noćnom klubu, ovo izdanje donosi preko pet sati sjajnih, vrlo slobodnih i istraživački nastrojenih izvedbi. Rollins kakvim ga se (pre)rijetko prisjećamo u nostalgičnim pogledima na glavne trenutke razvoja jazza.
* Kamasi Washington - The Epic (Brainfeeder)
Iako je u gotovo tri sata materijala zgurao cijelu povijest jazza, uz značajan doprinos sedamdesetih godina 20. stoljeća i istočnjačkog misticizma Pharoe Sandersa ili Alice Coltrane, te iako je na nekim mjestima album prilično tanak i zamoran, Washingtonu se mora priznati da je jazzu barem nakratko vratio kulerski status bez podilaženja publici i bez zvjezdanih gostovanja na koje se zasigurno mogao pozvati.
* Makaya McCraven - In the Moment (International Anthem)
“In the Moment” je album nastao na zanimljivim temeljima. Naime, mladi je čikaški bubnjar s raznim suradnicima i u raznim formacijama odsvirao 28 nastupa i snimio 48 sati materijala da bi zatim u postprodukcijskom procesu kombiniranjem i remiksiranjem raznih fragmenata i loopova te zapravo skladanjem improviziranih segmenata došao do konačnih 19 jazz-hop skladbi. Unatoč zanimljivom i inovativnom pristupu koji obećava, sam album djeluje nedorečeno, poput stilske vježbe.
25. Vijay Iyer Trio - Break Stuff (ECM)
Iyerov trio u još jednoj demonstraciji moći ovoga puta rastavlja i sastavlja starije Iyerove kompozicije kao i neka opća mjesta džezerske povijesti. Tehnički i kreativno izvanredno, na trenutke neočekivano melodiozno ostvarenje.
24. Dave Douglas Quintet - Brazen Heart (Greenleaf) / Dave Douglas - High Risk
Dave Douglas u dva posve suprotna projekta. Elektronički i kaleidoskopsko eksperimentalni pokušaji “High Riska” s jedne strane, konvencionalno nekonvencionalni jazz-kvintet “Brazen Hearta” s druge.
23. Maria Schneider Orchestra - Thompson Fields (Artistshare)
Predivni, topli orkestralni jazz koji najviše duguje Schneiderinim intrigantnim kompozicijama i vrlo intimnom ravnanju velikim sastavom. Svaka je skladba zato živa poput dragih fotografija punih sentimentalne vrijednosti.
22. Mette Henriette - Mette Henriette (ECM)
Impresivan debi norveške saksofonistice koja nas u 35 kratkih i nešto dužih komada vodi od komornog jazza prema otvorenijim formama koje se svejedno podjednakom silinom oslanjaju na tišinu i negativni prostor. Zanimljivo je osluškivati promjene u pristupu prilikom prelaska iz formata trija (prva polovica izdanja) u veće i raznolikije sastave.
21. Switchback - Switchback (Multikulti)
Svestrani i uvijek moćni poljski klarinetist Wacław Zimpel ovoga se puta predstavlja u kvartetu s Marsom Williamsom, Hilliardom Greeneom i Klausom Kugelom te donosi skladbe koje se razvijaju minuciozno i kroz dijaloge, a zatim eksplodiraju u kontroliranim, vatrometnim kakofonijama.
20. Henry Threadgill Zooid - In for a Penny, In for a Pound (Pi Recordings)
Henry Threadgill ne posustaje. Sada već u osmom desetljeću života i dalje zvuči svježe i inspirirano, bez gubljenja skladateljske prepoznatljivosti, što je vjerojatno najvećim dijelom zasluga otvorenosti prema novome, a posebno prema utjecajima novih suradnika. Sve te grane Threadgillove osobnosti kao da su sada kulminirale i učinile “In for a Penny, In for a Pound” jednim od najboljih ostvarenja njegova sastava Zooid. Za Threadgillove fanove i one koji će to tek postati.
19. Dead Neanderthals - Worship The Sun (Relative Pitch Records)
Dva Nizozemca na bubnjevima i saksofonu (bez pomoći za njih karakterističnih elektroničkih efekata), dvije dugačke stvari i gomila agresivne džezerske razbijačine na granici s grindcoreom. Taman da nam odgovore kako bi to Coltrane zvučao da je bio panker.
18. Nate Wooley Quintet - (Dance To) The Early Music (Clean Feed)
Nate Wooley uhvatio se u koštac s ranim, njemu osobno dragim i bitnim stvarima Wyntona Marsalisa, učinio ih u potpunosti svojima te ih preradio da, iz današnje perspektive, budu neizmjerno kreativnije i zanimljivije.
17. Mette Rasmussen / Chris Corsano Duo - All The Ghosts At Once (Relative Pitch Records)
Album nastao suradnjom danske saksofonistice Mette Rasmussen i američkog bubnjara Chrisa Corsana još jednom potvrđuje arhetipsku formu dua sastavljenoga od bubnjara i saksofonista kao jednu od uzbudljivijih pojava u svijetu free jazza i improvizacije. [Recenzija]
16. Larry Ochs - The Fictive Five (Tzadik)
Jedna od onih ploča kojima je najbolje pristupiti bez ikakvog predznanja. Preostaje samo prepustiti se zvukovima i frazama te početi stvarati vlastite slike, konkretizirane apstrakcije i narative. Postava kvinteta (Larry Ochs, Nate Wooley, Ken Filiano, Pascal Niggenkemper i Harris Eisenstadt) u ovom je slučaju zvjezdana baš poput izvedbi.
15. Eve Risser - Des Pas Dans La Neige (Clean Feed)
Eve Risser, jedna od najboljih i najinovativnijih suvremenih pijanistica, pripremila je suzdržano grandiozni recital čijim se puteljcima kreće u borbi i suradnji sa svojim prepariranim klavirom. Možda je riječ o izdanju kojim će napokon zapečatiti svoj status “zvijezde” i kojim će u svoj značaj uvjeriti i one posljednje skeptike.
14. Irène Schweizer / Han Bennink - Welcome Back (Intakt)
Četrnaest sjajnih, kratkih i često furioznih komada oslonjenih na slobodne improvizacije i pojedine elemente tradicije free jazza legendarnog nizozemskog bubnjara i neznatno manje legendarne, ali neizmjerno značajne švicarske pijanistice.
13. Deux Maisons - For Sale (Clean Feed)
Tiha, a snažna glazba zavaravajuće komorne prirode koja sadrži bezbroj nijansi i isto toliko različitih tumačenja. Nemoguće je neku od šest skladbi dva puta poslušati i doživjeti na isti način.
12. Agustí Fernández – River Tiger Fire (Fundacja Słuchaj!)
Četverostruki album koji dokumentira proslavu šezdesetog rođendana španjolskog pijanista Agustíja Fernándeza tijekom festivala Ad Libitum i pokriva sve njegove faze: od elektroakustičnih improvizacija, preko tradicionalnijeg free jazza do slobodnih kolektivnih improvizacija. Njegova je vizija, pritom, uvijek jedinstvena i podjednako oštra.
11. Stephen Haynes – Pomegranate (New Atlantis Records)
Proširenjem svog poznatog trija Parrhesia do kvinteta i pretvaranjem tog sastava u istinski improvizacijski kolektiv, Haynes na najiskreniji i najvrjedniji način odaje počast svom preminulom mentoru Billu Dixonu. Inovativno, teksturama i prpošnim međuigrama bogato djelo vrhunski je nositelj Dixonove ostavštine, ali i jedinstvenoga Haynesova glasa.