BELLE AND SEBASTIAN Lazy Line Painter Jane EP vs This Is Just A Modern Rock Song EP Jeepster, 1997/1998
Kako je u svako djelo B&S utkano pregršt emocija jedini ispravan put je odabrati djelo na čiji zvuk srce najjače zatitra. I tako smo došli do toga da imamo dva EP-ja koji su vrh vrhova. Superbowl, finale Lige prvaka ili Game 7 jedne velike diskografije. Ako ih spojimo u jedan, dobijemo najbolji B&S album ikada. Koji službeno nije album. Ali koga briga?
"This Is Just A Modern Rock Song" EP je objavljen u zimu 1998., neposredno pred sami sumrak diskografske industrije koji je nastupio početkom rada Napstera u ljeto iduće godine. B&S su uporno njegovali tradiciju singla i u to pred-internet vrijeme su fanove dovodili do ludila s hrpom stvari koje su objavljivali uz regularna LP izdanja. Da stvar bude teža za praćenje, ti singlovi su po kvaliteti skladbi mogli stati uz bok bilo kojem albumu, o čemu zorno svjedoči kompilacija "Push Barman To Open Old Wounds" (još jedan klasik).
Naslovna stvar bi uz manje preinake mogla komotno postati himna neke sjeverno locirane države. Vjerovatno najbolja B&S skladba ikada, njezinih sedam minuta proleti kao sedam sekundi. "This Is Just A Modern Rock Song" je klasični sporogorući bombon prepun emocionalnih kovitlaca koji se polako razvijaju sve do spektaklularnog zborskog vrhunca koji završi na najbolji mogući način - dječje jednostavnim objašnjenjem kako sve mora jednom stati, pa tako i pjesma.'I count "three, four" and then we start to slow Because a song has got to stop somewhere'
"Lazy Line Painter Jane", naslovna tema drugog EP-a kojim se bavimo, je druga najbolja B&S skladba ikada. Istekom prve minute osjetimo neki pomak i nemir da bi uletom bezvremenskog vokala Monice Queen postalo jasno da ovo nije samo još jedna obično-dobra B&S stvar. Umjesto toga, imamo bogato orkestriranu himnu, klasik, stvarčinu koja zvoni na sve strane kao da je snimljena u crkvenom holu. Zapravo, LLPJ je i snimljenja u crkvenom holu što objašnjava šuplji zvuk na kasnije objavljenom "BBC Sessions". To i činjenica kako je Monica Queen gotovo nezamjenjiva u svojoj ulozi pomoćnog vokala koji je zapravo glavni.
Ostatak EP-ova krije još ukupno šest sjajnih skladbi i donekle je šteta što se u društvu ovako izuzetno jakih naslovnih tema zapostavi jedna "The Gate" (priziva u sjećanje odbjeglu Isobell Campbell), balade "I Know Where The Summer Goes" i "You Made Me Forget My Dreams", pop dragulj "Photo Jenny", "Slow Graffiti" (članica soundtracka filma "Acid House") ili spoken word "A Century of Elvis". Ali ista stvar bi se dogodila i da su pripojene nekom od albuma.
Ukupno osam skladbi raspoređenih na dva izdanja love bend u neponovljivom trenutku čistog nadahnuća čiji vrhunac svaka sljedeća reprodukcija ne može dosegnuti, a svako ponovno slušanje otkriva i zašto je to tako. Veličanstvena ljepota ovih singlova, osim činjenice kako je riječ o izuzetnim autorskim momentima, jest u tome da negiraju formu objave djela. Album, singl ili EP, skroz je nebitno. Ignoriranje općeprihvaćene norme omogućava fokusiranje i bilježenje trenutka nadahnuća te nam upravo možda i to djelomično otkriva zašto su Belle and Sebastian tako prokleto dragi, privlačni i pristupačni pasji Škoti.
Bonus trackBendov recentni uradak, "B&S Write About Love", ne zaslužuje spomen u kontekstu u uvodu nabrojenih djela, prvenstveno jer ga je bend mogao napisati lijevom nogom tijekom produženog vikenda. Ipak, B&S imaju toliko pozitivnih bodova da im par promašaja u diskografiji ne može naškoditi. Ako su poslije "Fold Your Hands Child..." mogli snimiti "Dear Catastrophe Waitress", nadmašiti ovaj posljednji album neće biti teško. Trebaju spojiti samo dva duža vikenda.