Repot

On je i mama i tata - Edo Maajka @ Tvornica kulture 07.06.2013.

Goran Pavlov utorak, 11. lipnja 2013

Edu Maajku uživo nisam slušao već toliko dugo da na ovoj aktualnoj verziji Ruralne Gorile, porinutoj početkom 2009. godine, ne postoji ni jedan jedini izvještaj s nekog njegova koncerta, a nije nemoguće da tome periodu treba i nadodati koji mjesec, ako ne i godinu. Ne postoji jedan presudan uzrok mojem pauziranju, ali svi skupa – zasićenost stalnim odlascima prvih godina Edine karijere u uzletu, pankersko gunđanje da je nekad bio bolji, blagi zaokret u izboru podloga prema modernijim/bounceastim zvukovima, preklapanje datuma svirki s nastupima napetijih izvođača, blablabla – utjecali su na moje prepuštanje redovitog mjesta u dvorani odanijim fanovima. Uočavanje najava za njegove koncerte popratio bih mirnom ravnodušnošću, da bi me onda ova za koncert održan u petak (vikendima gotovo da više uopće ne stignem pisati, sori) neočekivano potpuno napalila – pofalio mi izgleda čovjek i njegove rime, zaželio sam se provjerene koncertne zabave koju svejedno nikad dosad, a ni u petak, nisam doživio kao tek iskusno držanje razine. Zagreb Edu nije gledao tijekom jednog ipak kraćega vremenskog razdoblja od mene, tako da se moja želja nije poklopila i s njegovom, zbog čega se koncert održavao u malom pogonu Tvornice, iako sam ja bio uvjeren kako će gorjeti i veliki. Međutim, moja se želja ipak jest poklopila s nečijom, onom najvažnijom, željom samog Ede, koji je kroz osamdesetak minuta odrepao zaista sjajan koncert, na pogonu MC-gladi za trganjem mikrofona kakvu je teško očekivati od zvijezde njegova statusa.

Održavanje koncerta u manjem prostoru, gotovo rasprodanom, cjelokupnu je atmosferu iz sfere rokerskog spektakla, u kakvima se Edo također vrlo vješto snalazi, vratilo na meni znatno miliji klupski ugođaj tvrdokornog hip-hopa, obogaćen muzičkom pratnjom koju je osiguravao samo jedan jedini čovjek, basist i gitarist i bubnjar u jednoj osobi, legendarni DJ Oli Dobolli. Leksaurini, a donekle čak i Edini naredni prateći bendovi, jesu bili jedni od rijetkih koji su uspijevali davati smisao ideji o hip-hopu izvođenom živim instrumentima, prevodeći beatove u gotovo hendriksovski vreo funk-rock groove, ali uza svu golemu energiju kojom bi isplivavao i poviše takve pozadine, Edo je ipak možda i ponajbolji reper kojega su ovi prostori – naravno, Edo je i prva zvijezda post-jugonostalgije – ikada dali, pa bi bila šteta kad bi se morao nadglasavati s rokerskom bukom. Petak u Tvornici pružio je obrnutu sliku, onu majstora koji opušteno prihvaća svoj bijes, stila negdje između DMX-a i Borisa Dežulovića, te zvučno vrlo širok raspon beatova nadgleda kao kružeći kondor. Pjesme klasičnijeg hip-hop beata zvučale su vrlo poletno i uvjerljivo, dok se kod ponekih stvari novijeg datuma i orijentacije prema modernijim hip-hop inačicama znala primijetiti određena mutnost u zvučnicima. Raspodijelivši repertoar napola između posljednja dva albuma i startne tri ploče – uz dodatak Kanđžijine 'Desno', izvedene nakon zajedničke 'Drukčiji' u najavi koje se Edo za nijansu previše uvijeno, ali kad podvučemo crtu ipak prilično izravno obračunao s ognjištarima iz u ime obitelji (namjerno malim slovima) – Edo je pokazao kako podloge sa znatno udaljenih polova žanra, koje najbolje ilustriraju Dashove i Kooladeove, lakoćom podvlači pod zajednički nazivnik, što je oduvijek bila odlika nepatvorenih vladara mikrofona.

Vjerujem da se upravo to ovoprigodno smanjivanje tima samo na DJ-a odrazilo i na širenje set liste na kojoj se našlo čak 25 pjesama, posloženih poput konstrukcije najboljih hip-hop partyja, mjestimično spajanih u medleyje – studijska dvočinka 'RaTaTa/Moj DJ' i for-the-laydeez niz od 'Volim te' do 'Šuldigung Sabine' – a drugdje odvajanih pjesmama drugih izvođača; neke reggae opskure nisam prepoznao, ali zato jesam odjavnu 'Is This Love', a nakon 'Gansi', pjesme koju inače ne volim jer gotovo da ne sadrži ni jednu jedinu čistu rimu, Oli je zavrtio čak i 'Sweet Child O' Mine'. Možda predvidljivo, ali svakako zabavno. Edin vlastiti repertoar zabavan je bio još i više, ponegdje prkosan, ponegdje melankoličan, ali predvidljiv nije bio nimalo, jer su se očekivanim crowd-pleaserima tipa 'Pržiiiii' (iiiiiiii) i 'Prikaze' pridodale i rjeđe izvođene 'Faca' ili 'Sevdah o rodama', s vrhuncima u čru klasicima 'Jesmo l' sami' i 'Sve prolazi'. Totema se Edo ovaj put nije laćao – 'Minimalni rizik' bi bio srušio krov, pa jest malo glupo da je bio izostavljen, ali za 'Mahira i Almu' možda je i bolje, jer ju je još uvijek nemoguće slušati bez minimalno knedle u grlu, što sam sad upravo provjerio pa se nemojte čuditi ako poneka slova do kraja teksta budu zamrljana suzama. A i nema se smisla vraćati teškim osjećajima kada je cijeli koncert, neovisno o tematskom sadržaju pojedinih pjesama, bio vrlo veseo i optimističan podsjetnik na rad ovog velikana. Čak mi je i drago što počesto zaboravim koliko je Edo dobar, jer me svako prisjećanje onda razori dvostrukim učinkom. Set lista: Panika – Imaš li ti šta para – Sretno dijete – Trpaj – Facebook – RaTaTa/Moj DJ – Drukčiji – Desno – Sevdah o rodama – Dragi moj Vlado – Daj mi ljubav – Ove godine slavim – Ovaj ritam volim – Faca – Jesmo l' sami – Sve prolazi – Mater vam jebem – Pržiiiii – Prikaze – Volim te – Bomba – Šuldigung Sabine – Gansi – Saletova osveta – No sikiriki

Photo by Communis/Ideologija (edomaajka.com)